Realitní kanceláře: Břemeno na pozemku

Pochybení realitní kanceláře

Dobrý den. Koupili jsme pozemek přes realitní kancelář a po půl roce když jsme začali řešit stavbu jsme zjistili, ze přes náš pozemek vede starý vodovod který není napsaný jako břemeno . V kupní smlouvě nemáme nic o tom napsané a taky nám to nikdo neřekl, než jsme pozemek koupili. Tak jsem se chtěl zeptat, co se s Tím dá dělat

Dobrý den,

v daném případě se může jednat o skrytou vadu pozemku. Ta je v souvislosti se smluvním vztahem mezi prodávajícím a kupujícím podstatným porušením smlouvy. V daném případě je tak možné postupovat podle ustanovení občanského zákoníku o právech z vadného plnění. Dle těchto ustanovení a v návaznosti na daný případ má kupující právo na přiměřenou slevu z kupní ceny, pokud však umístění vodovodu zcela zabraňuje jakémukoliv užívání pozemku, například výstavbu, je možné od této kupní smlouvy odstoupit. Pokud Vám tedy tato vada brání ve výstavbě, je nutné kontaktovat RK a od smlouvy odstoupit, případně se dohodnout na odpovídající slevě, ale to pouze v případě, že je možné na pozemku stavět.