Pracovněprávní nároky: Fond pracovní doby

Fond pracovní doby

Dobrý den, Mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou na 40 hodin týdně ale pracuji v systému 12 hodinových směn(dlouhý-krátký týden) ale pouze denní směny včetně víkendů či svátků, prostě jak na mě vyjde rozpis směn. Nejdříve mi v rozpisu směn vycházelo jít do práce i 24-25.12, pak to z rozpisu vymazaly, potom to zase přidaly, prostě změna každý týden, to si myslím že taky asi není v pořádku? Nakonec mi zaměstnavatel spočítal, že je fond pracovní doby za prosinec 168 hodin ale ve skutečnosti je 144 hodin(tento rozpor v hodinách jsem zpětně zjistil i na výplatní pásce za měsíc září, kdy byl fond hodin 152 ale na pásce mám napsaný 160 hodin) Prostě je to tak, když svátek vychází na všední den, tak mi automaticky navyšují fond hodin o 8 za každý den. Takže ve finále napracuju o 22 hodin navíc který nedostanu zaplacený a díky těm všem zmatkům v plánování směn, když mi nakonec směnu 24-25 zrušil, tak nakonec nedostanu zaplacený ani ty svátky. Dle mě toto chování odporuje zákoníku práce, co mám dělat , jak mám dále postupovat? Jedná se o poměrně velkou firmu, která zaměstnává několik tisíc lidí,tak mi přijde zvláštní, že by toto neměli správně nastavený. Můžou si fond pracovní doby upravit vnitrofiremní směrnicí nebo se toto řídí pouze zákoníkem práce? Předem děkuji za odpověď přeji hezký den.

Dobrý den,

dle zákoníku práce je na zaměstnavateli, jakým způsobem rozvrhne pracovní dobu a je tedy i na něm, aby upravil fond pracovní doby. Bohužel bez bližšího přezkoumání Vaší pracovní smlouvy a předpisů zaměstnavatele lze jen s obtížemi posoudit soulad či nesoulad činnosti zaměstnavatel s právním.