Pracovněprávní nároky: Fond pracovní doby o Vánocích

Fond pracovní doby

Dobrý den, mám 12ky nepřetržitý provoz. Jak se řeší teď o vánocích svátky v rámci fondu pracovní doby. Jestliže svátky nemám proplaceny, neměl by se FPD zkracovat, když vychází na všední dny?

Dobrý den,

úplně jsem nechopila, jak myslíte zkracování fondu pracovní doby ve vztahu ke svátkům vycházejících na všední dny.

Obecně zaměstnavatel plánuje rozvržení směn podle fondu pracovní doby (ten je daný podle pracovních dní v měsíci a nezkracuje se). Směny by měl plánovat nehledě na státní svátky, ovšem v praxi je to na vůli zaměstnavatele.

V případě, že na státní svátek pracujete, máte nárok na náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Zaměstnavatel se může ovšem se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo volna. Zaměstnanec by v tomto případě tedy měl mít proplacený odpracovaný den ve svátek plus náhradu za práci ve svátek v podobě příplatku.

V případě, že ve svátek nepracujete, i když byste jinak pracoval/a, přísluší Vám náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, která Vám ušla v důsledku svátku.