Bydlení: Hluk od sousedů

Nadměrný hluk

Dobrý den, bydlím v satelitním městečku na hranici okresu Praha a Praha-západ. V našem sídlišti jjsou dva typy domů. Bydlíme v řadových domech a podmínky na zahrádkách jsou těsné. Každý využívá zahradu k jiným účelům. Naše rodina žije pokojně a snaží se spolu se sousedy vycházet jak nejlépe umíme. Na levé straně bydlí ruská rodina od zhruba stejné doby, co jsme se nastěhovali do novostavby my. Před pár měsíci se na pravé straně sousedé změnili, namísto paní v důchodu teď v domě žije rodina z Ukrajiny. Již párkrát byli velice hluční a jejich oslavy byli mírou hluku nepřiměřené a navíc po 22h a tušímže se tato udlost nekonala o víkendu. Slyšeli jsme řev dětí a dospělých pod vlivem alkoholu minimálně do půl jedné v noci a akce se nezdála být u konce. Nemohl jsem jejich hluk poslouchat a musel jsem jít spát do místnosti na druhé straně domu, aby mě hluk neobtěžoval,nejsem přeci povinen v letních měsících zavírat okna. Bohužel i přes otevřené okno v místnosti, kam jsem se rozhodl jít přestěhovat ke spánku, pod jejími okny, když akce končila, návštěva posílená alkoholem zapnula rádio na takovou hlasitost, že to muselo probudit celé sídliště. Trvalo 5 minut, než s hlsitě hrajícím rádiem odjeli. Napadlo mě volat policii a nahlásit, že zde dochází k porušování nočního klidu. Postupoval bych v takové situaci správně? Druhým problémem, který s ukrajinskými sousedy máme, je cigaretový kouř. Kdykoli chci jít na svoji zahrádku sednout si a číst si knihu a nebo si vypít šálek kafe či se věnovat jiné oblíbené činnosti, s vědomím, že nikoho neobtěžuji. Velmi často sousedé kouří a dým z cigaret, respektive jeho otřesný zápach putuje na náš pozemek, který je od sousedů oddělen dřevěným plotem. Zápach vniká i do prostorů našeho domu, pokud se tak stává ve večerních hodinách, v ložnice, která se nachází v prvním poschodí, je atmosféra jako v hospodě. Během dne nám zápach vniká do obývacícho pokoje. Všichni členové naší rodiny jsou nekuřáci a silně nám tento zápach vadí a zákaz kouření na zastávkách jsme přivítali. jakým nástrojem se můžeme v takovém případě bránit, aby sousedé nepouštěli nechutný zápach k nám? Několikrát jsme sousedy požádali, aby se kouření zdrželi, což zřejmě nemůžeme. Požádali jsme je alespoň o to, aby brali ohled, když venku je pověšené prádlo, aby kouřem nenasmrádlo, jinak se takové prádlo může prát znovu. Předem děkuji za Vaši radu a těším se na odpověď. Pěkný den přeje Tomáš S.

Dobrý den, k Vašemu prvnímu dotazu. Ano, správný postup by určitě byl zavolat na velký hluk policii, která by prvně účastníky akce umírnila, pokud by se to nezlepšilo, u druhého výjezdu by mohla udělit za hluk v nočních hodinách pokutu, což by možná předešlo dalším hlučným akcím.

Váš druhý problém je o něco složitější. Bohužel nemůžete zakázat někomu kouřit v jeho vlastním domě. Jestliže Vám však kouření Vašich sousedů zasahuje do Vaší svobody, je možné se nějak bránit. Největším problémem však bude s dokazováním dané skutečnosti, že Vám z cigaret zapáchá dům. Efektivním řešením by mohl být znalecký posudek, který byste si mohl nechat vypracovat, a který by potvrzoval, že cigaretový kouř z vedlejšího domu Vás skutečně závažně omezuje.

Zpět do Bydlení