Pracovněprávní nároky: Lhůta na oznámení změny pracovního úvazku

Pracovní smlouva

Dobrý den, zaměstnavatel mně snižuje pracovní úvazek. Sdělil mně to v půlce měsíce se zpětným datumem od 1. v měsíci. Jaká je zde podminka? Jak dlouho předem je povinnen mně to oznámit?Někde jsem četla, že 2 měsíce předem písemnou formou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Zaměstnavatel je oprávněn Vaši pracovní dobu jednostranně zkrátit. Toto však může učinit pouze vnitřním předpisem, případně kolektivní smlouvou (pokud u vás působí odborová organizace) s tím, že výše mzdy zůstane zachována.

Pokud by ale zaměstnavatel zaváděl kratší pracovní dobu se snížením mzdy, bude k tomu vždy potřebovat Váš souhlas – takový krok nemůže učinit bez individuální dohody s vámi. Pokud takto učinil, jedná se o neplatnou změnu pracovní smlouvy a toto je třeba zaměstnavateli vytknout, popř. se i obrátit na inspektorát práce.

S pozdravem,