Bydlení: nadměrný hluk od sousedů

Nadměrný hluk

Dobrý den,obracím se na Vás z dotazem co se sousedem, který bezohledně chová na svém pozemku v satelitním městečku (perličky(které neustále řvou, kohouta(od 3 od rána také korhrá) dále plánuje prasata atd. Jsme sice kousek od Prahy, ale je tu betonové městečko, kde se vše rozléhá. V noci nemůžeme spát ani s otevřenými okny. S pánem se nedá domluvit, prý si na svém pozemku může chovat co chce. Jsou nějaká právní omezení kdy hluk zvířat obtěžuje sousedy? Myslím, že nejsme jediný komu to zde vadí.Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na daný případ se vztahuje § 1013 občanského zákoníku, dle kterého je vlastník povinen se zdržet všeho, co způsobí že hluk v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku. Otázkou pak samozřejmě je, zda se ve Vaší situaci jedná o rušení v míře nepřiměřené místním poměrům, které podstatně omezuje užívání pozemku. Obecně lze říct, že chování zvířat s průvodními jevy, jako jsou jejich běžné zvukové projevy, není nepřiměřeným rušením, nicméně to je třeba vždy posuzovat podle okolností každého jednotlivého případu.

Pokud tedy zde dochází k rušení, které podstatně omezuje např. právo na užívání vlastnictví k účelům bydlení, odpočinku apod., je možné se zdržení takového jednání domáhat tzv. sousedskou žalobou. Nejsem však schopen posoudit možnost úspěšnosti takové žaloby, když to náleží pouze soudu, po zvážení všech okolností daného případu. Určitě bude však ve Váš prospěch, pokud se k žalobě připojí další Vaši sousedé, které rušení také obtěžuje.

Zpět do Bydlení