Realitní kanceláře: Nespokojenost s jednáním realitní kanceláře

Pochybení realitní kanceláře

Dobrý den, zhruba od poloviny loňského roku řeším s makléřkou z realitní kanceláře koupi bytu 3+kk v novostavbě za 3,6 mil. Kč + odměna 6% RK. Jedná se o 3. etapu, celkem bude stát v oblasti 11 viladomů se 3 byty. Podepsal jsem rezervační smlouvu (zaplaceno 100 000 Kč), převedl na účet RK 217000 Kč (odměna) a v srpnu 17 podepsal smlouvu o smlouvě budoucí. Počátkem dubna 18 musím převést na projektový účet 2,5 mil. Kč (část z hypotéky) podle smlouvy o sml. budoucí, zbytek doplatím z 2. části hypotéky na podzim.Kolaudace nastane v říjnu 2018. S čím mám problém ? Realitní makléřka mi sdělila e-mailem teprve minulý týden, že i když se jedná o novostavbu, budu muset zaplatit dalších 144000 Kč jako daň z nabytí nemovitosti. Je tohle chování normální ? Jsem s ní v pravidelném kontaktu, ani při prvotním jednání, ani při podpisu smluv mě na tuto zásadní skutečnost neupozornila. Nikdy by mě nenapadlo, že jejich projekt spadá do 0,8 % novostaveb, které nejsou od daně osvobozeny! Jak se můžu bránit ? Napsal jsem jí, že zamlčela důležitou informaci a budu po RK žádat kompenzaci, protože jsem s tímto výdajem nepočítal, slíbila, že prodiskutuje se šéfem. "Poškozených" je nás víc, jakými argumenty je máme přitlačit ke zdi ? Medializováním případu, tím, že porušili etický kodex RK atd. ? Díky za radu a pomoc. Kazda M.

Dobrý den,

Jelikož poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je nabyvatel a povinnost zaplatit daň vyplývá ze zákona, nemá realitní kancelář povinnost na ni upozornit, pokud to nevyplývá ze smluvního ujednání mezi Vám a realitní kanceláří. Záleží tedy na tom, co máte sjednáno ve smlouvách z RK.

S pozdravem,

Vašenároky.cz