Bydlení: Nevrácená záloha na okna

Řemeslné práce

Vymáhání dluhu před klienty Dobrý den, 30.11. 2015 jsem zaplatila jedné firmě zálohu 20 000 Kč předem na nová okna, ve smlouvě bylo do konce prosince 2015 a dodnes nemám ani okna ani peníze. Majitel slíbil, že budou v lednu, pak nebral telefony, neodepisoval na emaily, pak slíbil, že až budou, hned zavolá...Trvá to už půl roku,co mě majitel vodí za nos, pořád jsem čekala. V březnu 2016 jsem mu poslala doporučený dopis s dodejkou o prodloužené době plnění o 3 týdny , tedy do konce března, to si nepřevzal, protože má na smlouvě adresu firmy , kde si nevybírá poštu, ale provozovna firmy je na jiné adrese, v Polsku. Pak jsem mu taky doporučeně dodejkou poslala Odstoupení od smlouvy a ať mi pošle peníze do 15 dní, to si taky nepřevzal, i když jsem mu volala, že má poštu. Pak jsem vzala to Odstoupení od smlouvy a 11.5. zajela do firmy a podepsal to se splatností peněz do 15 dní, ale peníze stejně neposlal. Tak jsem to nahlásila na policii, před 14 dny ho pozvali, přišel i se svým právníkem a dali do zápisu, že mi peníze vrátí do konce srpna 2016. Ale já vím, že on jen získává čas, ví, že na něho nikdo nemůže a že pokud bude soud, stejně nezaplatí, protože nemá, firma krachuje, může doložit, že má dluhy,exekuce a tak. Proto chce, ať to dám k soudu, protože ví, že stejně nezaplatí. Čoi tam prý byla několikrát, ale nic se neděje. Dozvěděla jsem se , že je nás víc, kterým dluží, ale navzájem se neznáme. Policie případ odložila, že je to k občanskoprávnímu soudu. Tak to chci řešit sama, k soudu to nemá smysl dávat, on možná do měsíce dvou firmu zavře, má velké problémy. Chci si dát tu práci a čas, že bych do té firmy každý den chodila a žádala majitele o peníze před klienty, aby viděli, že není vše v pořádku. Taky jsem myslela, že bych se postavila před firmu, aby mě majitel firmy viděl a zastavila vždy klienty a ptala se jich, jestli jdou taky do firmy pro peníze a pak jim řekla, co se stalo mi. Předpokládám, že ho to hodně znervózní a že mi radši peníze dá, než by o klienty přišel. Jedno odpoledne jsem na jeho provozovně strávila a stále dokola opakovala, ať mi vrátí peníze, zavolal na mě polskou policii, že ho nenechám pracovat, ale oni zjistili, že jsem nic špatného neudělala, odrazování klientů jsem popřela, tak mi doporučili, ať jsem radši na chodníku a odjeli, ani neudělali zápis. Ale mám obavy, abych se nedostala do problému, že poškozuji pověst firmy, a pak neplatila majiteli ušlý zisk, to by se mi moc nevyplatilo. Prosím, co je protiprávní a co ne? Jaké věty můžu použít před zákazníky a jaké v žádném případě? Musím se držet zápisu u policie , že mi má vrátit peníze do konce srpna a tedy čekat, nebo můžu o peníze žádat dříve? On totiž pořád opakuje, že na policii je do konce srpna, tak mi je dá do konce srpna. Je zápis policie pro mě směrodatný? Já jsem tam nebyla přítomna a tedy jsem nic nepodepsala. Prosím o odpovědi na moje otázky a o radu, děkuji moc a přeji hezký den Nikol l

Dobrý den,
v první řadě je třeba říci, že společnost, které jste dala zálohu na nová okna, zcela jistě porušila své povinnosti a vy máte nárok na odstoupení od smlouvy, resp. vrácení zálohy. Od smlouvy jste platně odstoupila již doručením písemnosti na adresu sídla společnosti. Společnost se nemůže dovolávat toho, že má skutečné sídlo v zahraničí. Jinými slovy, od smlouvy jste platně odstoupila v důsledku tzv. fikce doručení tři dny po odeslání písemnosti poštou. Podnikatel Vám měl tedy vrátit zálohu po marném uplynutí 15denní splatnosti, kterou jste mu určila. Vzhledem k tomu, že tak neučinil, máte kromě samotné zálohy navíc nárok na úroky z prodlení. Doporučujeme Vám tedy zahájit proti společnosti soudní řízení, neboť to je, až na výjimky, v našem právním státě jediným možným způsobem vymáhání práva. Jak správně předpokládáte, Vámi navržený způsob vymáhání peněz by mohl společnosti způsobit škodu, za kterou byste mohla být odpovědná. Proto se raději ve Vašem zájmu vyvarujte těchto aktivit, abyste předešla zbytečným potížim.
Naše společnost Vaše nároky.cz Vám ráda s problémem pomůže, proto se na nás neváhejte obrátit a případ si zadat na našich webových stránkách pomocí speciálního formuláře. https://www.vasenaroky.cz/zadat-pripad

Zpět do Bydlení