Bydlení: Podepsala jsem rezervační smlouvu na rodinný dům a poté zjistila, že je na něj exekuce

Exekuce Rezervační smlouva

Dobrý den,prosím o radu,podepsala jsem rezervační smlouvu na rodinny dům s tím,že jí do deseti dnů od podpisu uhradim. Po týdnu jsem se dozvěděla,že na listu vlastnictví prodavajiciho je exekuce, mimo zástavy o které jsem byla informována ,a prý ta exekuce tam je od toho dne co jsem to podepisovala,ale o tom už jsem nevěděla nebylo mi to sděleno.Pani makléřka z rk mě ujišťovala,že se to vyřeší. O dům máme zájem,ale samozřejmě bez exekuce.Musím tu rezervační zálohu zaplatit i tak nebo je možné odstoupit a třeba zaplatit až se exekuce vymaže na LV? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve Vašem případě závisí povinnost plnění práv a povinností na okamžiku, kdy byla informace o exekuci v katastru nemovitostí skutečně zveřejněna, neboť se zde uplatňují dvě zásady – materiální a formální publicity. Zásada materiální publicity je přitom uvedena v ustanovení § 984 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, které dovozuje přednost zapsaného stavu v katastru před stavem tvrzeným. Zásada materiální publicity vede k dobré víře v zápisy v katastru, a každý se tak může spolehnout na to, že zde uvedené údaje jsou úplné, pravdivé a správné, a nemusí již ověřovat stav ve skutečnosti.

Zjednodušeně, co je tedy v katastru napsáno, existuje, co zde napsáno není, má se za to, že neexistuje. Právní ochrany přitom může požívat pouze ta osoba, která své právo v katastru nechá zveřejnit. Naproti tomu formální publicita je zase vyjádřením zásady, že neznalost zapsaného stavu neomlouvá. Od okamžiku, kdy je tedy v katastru zapsáno právo k předmětné nemovitosti, jež je také součástí evidence, nikoho neomlouvá neznalost tohoto zápisu. Nastupuje zde domněnka, že každý ví, jaký je stav týkající se předmětné nemovitosti, a která se uplatní právě i u údajů zapsaných v LV. Právo nahlížení do katastru nemovitostí je tak za určitých okolností i povinností. Pokud tedy zápis existoval již v době podpisu rezervační smlouvy, jde jeho neznalost dle zásady formální publicity k vaší tíži, pokud zápis v době podpisu smlouvy dosud neexistoval, jste chráněna principem materiální publicity, neboť se vychází pouze z údajů zde uvedených.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení