Ostatní: Promlčecí lhůta dluhu u půjčky

Promlčecí doba

měl jsem půjčku u Providentu v roce 2002,něco jsem zaplatil,teď po mně chtějí doplatit zbytek.Celou dobu se nikdo neozval až v loni.Já mám velkou exekuci,kterou splácím už 5 let a ještě nějakou dobu budu splácet.Mají po tolika letech nárok mi dát exekuci? Děkuji.

Dobrý den,

obecně se právo promlčuje do 3 let od okamžiku, kdy mohlo být uplatněno poprvé (tzn. kdy se půjčka stala splatnou). Promlčecí lhůta se dále staví po dobu, po kterou běží soudní řízení a práva přiznaná soudem se pak promlčují v nové, desetileté lhůtě. Pokud podá v této lhůtě věřitel exekuční návrh, běh promlčecí lhůty se rovněž zastaví a nezačne běžet před pravomocným skončením exekuce. Z Vašeho zadání nicméně nelze jednoznačně usoudit, jestli se má jednat o promlčený dluh, pro důkladné posouzení by bylo nezbytné seznámit se celým případem.

S pozdravem Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní