Pracovněprávní nároky: Proplácení zahraničních cestovních náhrad

Cestovné a stravné

Dobrý den. Kontroluji a počítám cesťáky zaměstnancům na střední škole (příspěvková organizace) a narazila jsem na kámen úrazů - zahraniční cesťák. Mám takový problém, v zahraničí (na Slovensku) při posledním dni tudíž při odjezdu, strávili 3 kantoři v zahraničí 11 hodin s tím, že měli bezplatně poskytnutou snídani, a pak v ČR 6 hodin. Vím, že stravné za dobu strávenou v zahraničí, se krátí na 1/3 z plné sazby, to vypočítané mám, ale jak je to se stravným v Česku prosím ? Náleží nebo jim nenáleží nárok na stravné již za hranicemi a už byli "doma" ? Plus mám vypočítat 40% kapesného - to se počítá jen ze sazby pro zahraničí že? nebo i u sazby v ČR? Prosím o pomoc, už jsem zoufalá, v odborné literatuře vždy najdu jen část mého problému. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

uvedený dotaz by bylo vhodnější směřovat přímo na mzdovou účetní. Dle ustanovení § 170 zákoníku práce však zaměstnanci přísluší zahraniční stravné ve výši jedné třetiny sazby zahraničního stravného, trvá-li doba strávená mimo území České republiky 12 hodin a méně, avšak déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu na území České republiky právo na stravné podle § 176. Tento § poté upravuje tuzemské stravné pracovníků, mezi které jsou zahrnuti rovněž zaměstnanci příspěvkových organizací. Zaměstnancům by tedy mělo příslušet i tuzemské stravné, odpovídající pracovní cestě v rozsahu 5 až 12 hodin. Kapesné se poté poskytuje pouze v rozsahu maximálně 40% zahraničního stravného.