Ostatní: Ukradení odložených věcí

Odložené věci

Dobrý den,stala se mi nepříjemná skutečnost. V pátek 11.12.2015 jsem byl v areálu placevkého bazénu okraden. Předně bych chtěl uvést, že věci jsem měl v místě tomu určeném, tedy ve skříňce, za jejiž použití jsem platil. A proto si také myslím, že mám nárok na náhradu škody. Hned po zjištění krádeže byla zaměstnanci plavekého zařízení zavolána Policie ČR, která se mnou sepsala úřední záznam a která věc vyšetřuje. Nikdy jsem se s podoubnou situací nesetkal a proto bych se Vás chtěl zeptat jak mám postupovat. (co si mám připravit, na jak velkou částku mám nárok, atd.)Moc Vám děkuji za radu. Opravdu jsem se s podobnou nepříjemnou situací zatím nesetkal. Přeji hezký den.Šauer

Dobrý den,

pokud jste si své věci odložil na místě k tomu určeném, měl by být provozovatel koupaliště povinen k náhradě škody, a to i přesto, že se v naprosté většině případů provozovatelé vymlouvají na cedule typu „ za odložené věci neručíme“.

Dle § 2945 odst. 1 občanského zákoníku, „Zákon stanovuje, že pokud je s provozováním nějaké činnosti zpravidlaspojeno odkládání věcí a věc byla odložena na místě k tomu určeném nebo obvyklém, pak má provozovatel povinnost nahradit poškození, ztrátu nebo zničení takové věci.

Je nutné ale škodu reklamovat včas a to nejpozději do 15 dnů. Viz odst. 2 výše zmíněného paragrafu. „Neuplatní-li se právo na náhradu škody u provozovatele bez zbytečného odkladu, soud je nepřizná, pokud provozovatel namítne, že právo nebylo uplatněno včas. Nejpozději lze právo na náhradu škody uplatnit do patnácti dnů po dni, kdy se poškozený o škodě musel dozvědět“.

Se svým nárokem byste tedy neměl otálet a neprodleně o něm informovat provozovatele koupaliště.

Co se týče jednotlivých nároků na náhradu škody, hradí se skutečná škoda a ušlý zisk. Vzhledem k tomu, že ušlý zisk ve Vašem případě nejspíše nepřipadá v úvahu, bude se jednat především o skutečnou škodu. Provozovatel by Vám tedy měl být povinen nahradit hodnotu věcí, které Vám byly ukradeny.

Zpět do Ostatní