Realitní kanceláře: Vrácení rezervační zálohy

Vrácení rezervačního poplatku

Dobrý den,prosím má realitní kancelář nárok na rezervační zálohy v případě, že při schvalovacím procesu řekne banka, že hypotéku klientovi neposkytne?Dále pak by mě zajímalo, zda je stanoveno, jakým způsobem může být rezervační záloha vyžadována. Některé realitní kanceláře umožňují vyplacení zálohy ze schválené hypotéky, kupříkladu ... Reality trvá na zaplacení v hotovosti již při zařízení rezervace nemovitosti - což se mi nelíbí. Pak peníze nevracejí.

Dobrý den,

záleží samozřejmě na znění rezervační/zprostředkovatelské smlouvy. V těchto smlouvách však bývá typicky ujednáno, že pokud dojde ke zmaření účelu smlouvy ze strany zájemce (např. tím, že zájemci nebude poskytnut úvěr), účtuje si RK smluvní pokutu ve výši rezervační zálohy. Záleží samozřejmě také na tom, k jaké povinnosti se smluvní pokuta váže. Pokud je smluvní pokuta vázána k povinnosti uzavřít kupní smlouvu, je toto ujednání neplatné, neboť zájemce o zprostředkování nemá vůči RK povinnost kupní smlouvu uzavřít, pokud RK není účastníkem budoucí kupní smlouvy.

Pokud se však smluvní pokuta váže například na neposkytnutí součinnosti, je ujednání o smluvní pokutě platné. Je tak vždy nutné konkrétně zkoumat a číst podmínky rezervační smlouvy a podle toho se rozhodovat, zda danou smlouvu uzavřít.

Pokud máte za to, že některé RK působí se svými požadavky nedůvěryhodně, je nejjednodušší se těmto RK vyhnout a využít služeb jiných RK, se kterými se například můžete dohodnout na podmínkách rezervační smlouvy. To, zda uzavřete pro Vás nevýhodnou rezervační smlouvu, záleží samozřejmě jenom na Vás. Nikdo Vás k uzavření takové smlouvy nemůže nutit.

Žádná zákonná úprava rezervační smlouvy bohužel není, neboť rezervační smlouva je smlouvou inominátní a tedy zákonem neupravenou. Vždy je třeba vycházet především ze znění smlouvy. Jisté vodítko může poskytovat zákonem upravená smlouva o zprostředkování, avšak zákonná úprava je velmi obecná a konkrétní případ, je vždy nutné posuzovat v souvislosti s konkrétní smlouvou.

Konkrétní radu tedy bohužel nemůžeme poskytnout, neboť nemáme k dispozici konkrétní smlouvy a nemůžeme tedy posoudit, zda jsou v pořádku nebo ne. V případě zájmu můžete zadat Váš případ na stránkách Vaše nároky.cz.