Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel neplatí sociální pojišťení

Pojištění

Dobrý den, nastoupil jsem do firmy s.r.o 3.1.2018 na dobu určitou 1 rok se zkušební dobou 3 měsíce jako elektrikář . Od 31.1.do 18.2 jsem marodil. Posléze jsem odpracoval 2 dny a vzal jsem si 3 dny dovolenou(19-23.2). V neděli 25.2.se mi stal úraz kolene a čeká mne operace.Nemocenská trvá dodnes. Zaměstnavatel mě všan nevyplatil za měsíc únor ani nemocenskou ani mzdu .Nekomunikuje telefonicky, pisemně, emailem ani sms.Zaslal jsem mu i doporuč dopis s dodejkou avšak bez odezvy. Zjištoval jsem jestli vůbec platí cos. a zdrav. pojištění. Zdrav .poj ano avšak na socialnim mi řekli že mne odhlasil 23.2.2018. Výpověd jsem ale od něj ale nedostal ani započtovy list dodnes mi nic nepřišlo. Měl mi dělat i daně avšak se obávám že se jich nedočkám. Co mohu dělat.

Dobrý den,

Zákoník práce stanoví, že zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným, přísluší v době od 3 do 14 kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny.

Co se týče zrušení pracovního poměru ve zkušební době, obecně platí, že zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější. Pokud Vám tedy zaměstnavatel nedoručil v písemné formě okamžité zrušení pracovního poměru, Váš pracovní poměr nadále trvá.

Co se týče následné možnosti výpovědi ze strany zaměstnavatele, zde platí, že ji zaměstnavatel může dát jen ze zákonem vymezených důvodů, které jsou uvedeny v ustanovení § 52 zákoníku práce. I zde přitom v zásadě platí, že výpověď nesmí být zaměstnanci dána v ochranné době, tedy i v době trvání dočasné pracovní neschopnosti, a že forma výpovědi musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Samozřejmě je též nutno výpověď zaměstnanci doručit.

Pokud Vám tedy i po splnění povinností z Vaší strany zaměstnavatel i přesto nevyplatil náhradu mzdy, a dále máte podezření na to, že s Vámi pracovní poměr, byť neplatně, rozvázal, a zaměstnavatel s Vámi nekomunikuje, podejte podnět úřadu Inspekce práce.