Ostatní: Zhodnocení majetku v insolvenci

Insolvence

Dobrý den, je právně možné,aby si člověk v insolvenci zhodnotil svůj majetek tímto způsobem? A to,že pronajme svůj byt,jehož cena je před povolením insolvence odhadnuta znalcem na 250 tis.Kč/ jednalo se o holobyt/ a poté dovolí svým nájemníkům jeho kompletní rekonstrukci,čímž tržní cena bytu vzroste minimálně dvojnásobně,tedy v současné době zhruba na hodnotu 600 tis.Kč.Z těchto důvodů pak majitel nepožaduje po svých nájemnících téměř žádné nájemné.Protože tyto finance by byly započítány do jeho příjmu a musel by prostřednictvím svého insolvenčního správce splácet vyšší částku svým věřitelům.Nutno podotknout,že již zmíněný byt byl součástí insolvenčního řízení,protože si ho pan majitel koupil za 800 tis. Kč na hypotéku,kterou poté nesplácel.Pro vysvětlení - ještě než se dostal do dluhů,sám začal byt " rekonstruovat " vytrhal podlahy,topení atd.,,k výměně za nové však již nedošlo,protože už na to/ ztratil práci/ neměl peníze.Následně se odstěhoval neznámo kam - tak se tedy z bytu stal holobyt.Ačkoliv v tomto bytě od r.2014 nebydlí,má tam stále hlášeno trvalé bydliště.Otázka zní - jedná se o podvod a tím pádem důvod pro zrušení insolvence nebo je vše právně v pořádku.Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

V tomto případě není problémem to, že byla uzavřena smlouva o nájmu bytu na bagatelní částku, pokud toto snížení částky skutečně odpovídala zhodnocení bytu, které nastalo jeho pronájmem. Snížení nájmu může být pouze dočasné a po splacení odpovídající částky může být nájem ujednán ve výši obvyklé poměrům v místě nájmu. věc v majetkové podstatě, jež je součástí insolvence, má být užívána dle její podstaty co nejlépe, v tomto směru tudíž zhodnocení věci není na újmu věřitelům, pokud tato věc slouží k výkonu jejich nároků. Problém nastává při prodeji takovéhoto bytu insolvenčním správcem, neboť nájemcům může hrozit skončení nájmu a popř. i nutnost vymožení finančních prostředků za zvelebení bytu od bývalého majitele.

S pozdravem,

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní