Pracovněprávní nároky: Změna pracovní doby na nepřetržitý provoz

Pracovní doba Pracovní smlouva

Dobrý den, můj přítel pracuje ve společnosti na třísměnný provoz. Zaměstnavatel však hodlá přejít na nepřetržitý provoz. Přítel odmítá podepsat změnu pracovní smlouvy a zaměstnavatel mu hrozí výpovědí. Může mu zaměstnavatel dát výpověď, když změnu pracovní smlouvy nepodepíše? Děkuji

Dobrý den,

zaměstnavatel může jednostranně (v případě existence odborové organizace po projednání s ní) změnit rozvržení pracovní doby. Pokud jsou pracovní podmínky (typ provozu) sjednány přímo ve smlouvě, zaměstnavatel nemůže zaměstnance bez jeho souhlasu zařadit do jiného pracovního režimu a měl by pokračovat v přidělování práce dle stávajícího režimu.

Pokud však není možné nadále přidělovat zaměstnanci práci dle dosavadních podmínek, může mu zaměstnavatel dát výpověď dle § 52 odst. 1 písm. c) zákoníku práce. Zaměstnanci pak bude náležet odstupné dle § 67 zákoníku práce.

S pozdravem,