Bydlení: Zrušení věcného břemene

Pozemky

Dobrý den,chtěla bych vyplatit bratra z poloviny domu,ale potřebuji na vyplacení hypotéku od banky. Bratr tam nebydlí 30 let, bydlím tam pouze sama. Kdo mi udělá odhad nemovitosti a nepotřebuji k tomu souhlas spoluvlastníka? Navíc má v domě věcné břemeno od r.1987 matka,která v domě nemá trvalé bydliště, jelikož je podruhé vdaná a s manželem bydlí v jiném městě již od r.1990. Do domu se ale matka před 5 lety nastěhovala zpět bez manžela,aby se nemohl prodat. Je možné zrušitt toto věcné břemeno? Děkuji za odpověď

Vážená paní,

v případě spoluvlastnictví se postupuje přes dohodu spoluvlastníků, kdy je pouze na nich, jaký způsob vyrovnání si zvolí. Služebnost může být zrušena v tomto případě dohodou obou stran, kdy dojde k výmazu břemena z veřejného seznamu. Je však třeba podotknout, že věcné břemeno dožití nemusí zabraňovat prodeji nemovitosti. Pro posouzení dalších možností by bylo třeba vycházet z konkrétních smluv.

S pozdravem,

Vaše nároky

Zpět do Bydlení