Právo na vaší straně

Sledování letů

JAK NA SLEDOVÁNÍ LETŮ PODLE ČÍSLA LETU

Sledování letadel online podle čísla letu je populární zejména ve chvíli, když potřebujete někoho vyzvednout na letišti nebo se chcete ujistit, že někdo z vašich blízkých dobře doletěl.

Díky internetu a online prostředí je nyní sledování letů snadnější než kdy dříve. Nejenže lze zjistit, kdy přesně konkrétní let přiletí, ale dokonce můžete let sledovat přímo na speciálních mapách, které jsou na sledování letů zaměřené.

Jak zjistit číslo letu?

Pro sledování konkrétního letu je potřeba mít k dispozici číslo letu. Respektive se jedná o nejjednodušší variantu, jak online let sledovat. Číslo letu naleznete na letence a jedná se o hlavní ukazatel v letectví.

Číslo letu není semknuto s konkrétním letadlem, ale s konkrétní trasou, kterou letadlo od určité letecké společnosti vykoná mezi letištěm A a letištěm B.

Jestliže byla zakoupena jedna letenka, která obsahuje jedno či více mezipřistání, pak se k jedné letence vážou dvě či více čísel letu. V takovém případě je nutno lety sledovat zvlášť.

Jak sledovat konkrétní lety?

Pokud již máme čísla letů, můžeme přejít na sledování letadel v reálném čase. Zde se pro sledování letů nabízí několik možností.

MAPA SLEDOVÁNÍ LETŮ V REÁLNÉM ČASE

Online lze nalézt několik map, které přímo sledují trasy konkrétních letadel a dokonce je i vizuálně zobrazí. Nejoblíbenější je pro sledování letů stránka flightradar24.com, která vám ukáže všechna letadla v letovém prostoru. Pokud do vyhledávání zadáte konkrétní číslo letu, dokonce vám i ukáže, kde konkrétně letadlo momentálně je.

SLEDOVÁNÍ JEDNOHO LETU PODLE ČÍSLA LETU

Jestliže nepotřebujete vědět, kde se letadlo přesně nachází, ale stačí vám informace, kdy let přiletí a zda nemá zpoždění, lze využít samotný Google. Stačí, abyste věděli číslo letu a z jakého letiště let letí. Tyto informace jen zadáte do vyhledávání a Google vám ukáže, v jaké procentuální části trasy se let nachází, kdy měl odletět, kdy skutečně odletěl a samozřejmě také, kdy měl přiletět a kdy skutečně odletí. Budete tedy i vědět, zda náhodu nedošlo ke zpoždění letu. → Chcete získat odškodnění za zpožděný let?

SLEDOVÁNÍ LETŮ NA KONKRÉTNÍM LETIŠTI

Nemyslíme tím, že se bezpodmínečně musíte vydat na konkrétní letiště (i když na něm určitě sledovat lety také můžete), ale pokud očekáváte přílet konkrétního letadla, můžete jej sledovat na stránkách konkrétního letiště.

Například sledování letu na letišti v Praze, tedy letišti Václava Havla, můžete přímo na stránkách letiště zde https://m.prg.aero/prehled-letu#/ Na stránkách se zejména dozvíte, kdy je skutečně předpokládány přílet letadla, či kdy letadlo odlétá.

Má let zpoždění?

Jestliže měl váš let zpoždění více než 3 hodiny, můžete mít nárok na odškodnění až 600 €!

KDY NÁROK NA ODŠKODNĚNÍ VZNIKÁ?

Kompenzace za zpožděný let je stanovena nařízení EU a nárok na ni vzniká za těchto podmínek:

  • zpoždění letu je delší než 3 hodiny
  • let nebyl zpožděn kvůli mimořádné události (špatné počasí, stávka letiště apod.)
  • let byl od evropské společnosti nebo odlétat z evropského letiště

Pokud váš let splnil podmínky výše, máte nárok na odškodnění ve stovkách eur.

JAKÁ JE VÝŠE ODŠKODNĚNÍ?

Výše finanční kompenzace za zpožděný let se odvíjí od délky letu.

  • 250 € - let je do 1500 km
  • 400 € - let je mezi 1500 a 3500 km
  • 600 € - let je nad 3500 km

Výjimku mají pouze lety v rámci Evropy, kdy je maximální kompenzace 400 €.

Jak získat odškodnění za zpožděný let?

Je to jednoduché! Stačí, když vyplníte dotazník na našich webových stránkách a o vše se postaráme! S námi nic neriskujete a můžete jen získat!

Více zde → Žádejte za zpožděný let odškodnění