Právo na vaší straně

Finanční odškodnění za úraz na chodníku

3.2.2020

RADY A TIPY

Za úraz na chodníku vám může náležet odškodnění, které se běžně pohybuje v desítkách až stovkách tisíc korun. Kdo za úraz na chodníku odpovídá? Jaká platí pravidla pro odškodnění úrazu? Komu nahlásit úraz na chodníku? Kam podat stížnost? A jak správně postupovat, abyste získali to, na co máte nárok? Čtěte dále…

Kdo odpovídá za úraz na chodníku?

Za úraz na chodníku odpovídá jeho majitel, přičemž je důležité dodat, že většina chodníku je aktuálně ve vlastnictví měst a obcí. Už dávno tedy neplatí stále zažitá domněnka, že za úraz na chodníku může majitel přilehlé nemovitosti, který si před domem neuklidil.

Pokud tedy uklouznete na neudržovaném městském chodníku, odpovědné je město. Nárok na finanční kompenzaci se v těchto případech řídí zákonem č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích.

Led na chodníku i vyčnívající kachlička

Příčina úrazu na chodníku města může být různorodá. V zimních měsících je často hlášeno zranění kvůli neposypanému a zledovatělému chodníku. V létě pak za nehodou často stojí špatná dlažba nebo vyčnívající kanál.

Vlastník chodníku nemusí platit, když…

Majitelé komunikací se však mohou v některých případech zřící odpovědnosti za úraz a právoplatně odmítnout úhradu s ním spojených nákladů. Typicky se jedná o případy, kdy nebylo v silách města či obce závadu ve schůdnosti odstranit či ji zmírnit, např. náhlá ledovka při namrzajícím dešti, neočekávaná sněhová kalamita nebo rozbitý povrch kvůli silnému krupobití.

Vlastník může dále odmítnou zaplatit úhradu, když prokáže, že chodec nedostatečně přizpůsobil svou chůzi danému povrchu či zvolil špatnou obuv, například boty s podpatky či běh po náledí.

Jak správně postupovat?

Pro úspěšné odškodnění úrazu je důležité zajistit dostatek důkazů. Mezi ty základní patří:

  • fotografie místa nehody, na kterých je vidět například led či špatná dlažba,
  • popis prostředí, přesného místa a času, kdy k události došlo,
  • výpovědi svědků, kteří byli úrazu přítomni nebo následně pomáhali,
  • lékařské zprávy,
  • účtenky za léky či případnou věcnou škodu.

Důkazy společně s žádostí o odškodnění je potřeba zaslat na adresu vlastníka komunikace. Některé města či obce mají na svých webech přímo formulář pro nahlášení úrazu na chodníku.

Pokud majitel komunikace nárok poškozeného zamítne nebo jej značně krátí, může poškozený vyhledat právní pomoc a bránit se může předžalobní výzvou, případně žalobou.

Kolik lze za úraz na chodníku získat?

Odškodnění za úraz na chodníku se běžně pohybuje v desítkách tisíc korun. Výše kompenzace závisí zejména na rozsahu zranění, případně na tom, zda byl zraněný v pracovní neschopnosti. Lze nárokovat:

  • bolestné,
  • odškodnění za ztížení společenského uplatnění,
  • ušlou mzdu,
  • náklady na léky případně jízdenky do nemocničního zařízení,
  • náhradu věcné škody.

Odškodnění vyřešíme za vás!

Stal se vám uraz na chodníku, ale město či obec odmítá převzít zodpovědnost? Obraťte se na nás a my již vše vyřídíme. Nejenže u nás za právníka neplatíte, ale dokonce v případě potřeby uhradíme i soudní náklady. Stačí vyplnit online formulář k posouzení.

Vyplnit online formulář k posouzení nároku