Právo na vaší straně

Jak vybrat auto z bazaru a nenechat se okrást?

18.5.2016

RADY A TIPY

Nesporné je, že výběr a nákup ojetého auta z bazaru je o mnoho rizikovější než nákup nového vozidla z automobilky. Existuje však několik rad, díky kterým můžete riziko, že si koupíte šunt či dokonce nepojízdné vozidlo, značně omezit. Pokud i přesto zakoupíte auto, které, jak se ukáže po čase, nemá deklarované vlastnosti, máte možnost se bránit.

Jak vybrat auto z bazaru?

  • Vyberte si správý autobazar s pomocí známých. Prvně se ideálně zamyslete, který z vašich známých si nedávno kupoval auto v bazaru. Pokud někoho takového znáte, máte napůl vyhráno. Zeptejte se, jaké má s výběrem auta zkušenosti a jak probíhal samotný prodej ve vybraném bazaru. Pokud budou jeho odpovědi kladné a nákup Vám doporučí, máte favorita, pokud však nebyl s obchodem spokojený, určitě se mějte před tímto bazarem na pozor.

  • Hledejte na internetu. Pokud jste si již autobazar na základě referencí od známých vybrali, obětujte chvíli čas a hledejte na internetu hodnocení jiných zákazníků, kteří již v konkrétním bazaru ojetých aut nakoupili. Hodnocení jiných zákazníku Vám může o praktikách a férovém jednání prodejce velmi prozradit.

  • Vyberte si vozidlo předem. Před návštěvou bazaru si prohlédněte na internetu jeho aktuální nabídku automobilů a předběžně si vyberte to, které byste si chtěli koupit. Pokud tak neučiníte, může se stát, že od prodejce odjedete s daleko dražším nebo zcela jiným vozidlem, než které jste chtěli původně. Při návštěvě autobazaru vybrané vozidlo pořádně otestujte. Zkušební jízda je samozřejmostí, nezanedbejte však ani prohlídku celého vozu včetně motoru a karoserie, jakmile se Vám nebude cokoliv líbit, požadujte vysvětlení.

  • Odborník pomůže. Pokud nejste automobilový fanoušek či dokonce automechanik, požádejte někoho ze svých z hlediska vozidel zkušenějších známých, aby autobazar navštívil s Vámi. Prodejci totiž často využijí ve svůj prospěch zjištění, že je zákazník laik a nabídnou mu automobil, u kterého buď cena nedopovídá stavu vozidla, nebo je auto pro zákazníka z hlediska jeho potřeb nevyhovující (svobodná matka, která potřebuje vozidlo k přepravě dětí školy, si zakoupí automobil s náhonem na všechny čtyři kola).

  • Dejte si pozor při podpisu smlouvy. Jedním z nejdůležitějších bodů při výběru auta z bazaru je dát si pozor při podpisu smlouvy. Nechte si zaslat či si vypůjčte smlouvu od autobazaru domů a celou záležitost prodiskutujte s právníkem či jinou osobou, která má s podobnými situacemi zkušenosti. Pokud Vám to autobazar nedovolí, požádejte takovou osobu, aby šla k podpisu na místě s Vámi. Nevůle autobazaru zapůjčit smlouvu na přečtení může již o něčem svědčit, proto se mějte na pozoru.

  • Pozor na slevy a akce. Chytákem mohou být také různé slevové akce a nátlaky na rychlou koupi. Vyvarujte se bezmyšlenkovitému nákupu, který zvažujete jen proto, že na Vás prodejce chrlí fráze jako „Již zítra zde tento skvělý kus nebude!“ či „Akce platí jen do dnešního dne!

  • V případě poruchy vozidlo reklamujte. Když už jste auto z bazaru vybrali a koupili a ono se Vám po několika měsících či dokonce týdnech porouchá, nebojte se jej reklamovat, i autobazar ručí za kvalitu prodávaných vozidel. Dle rozsahu závad máte právo na opravu, slevu z ceny či dokonce na odstoupení od smlouvy.

Reklamovali jste automobil neúspěšně? Obrattě se na nás! Zadejte případ k posouzení zdarma.