Právo na vaší straně

Letíte za teplem? Zpoždění letu vám může zaplatit letenku

4.11.2019

RADY A TIPY

Máte rádi teplo, a proto v zimě vyrážíte na jih Evropy či do exotických zemí? A věděli jste, že odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu se může pohybovat ve stejné výši jako cena letenky do vzdálených destinací? Ano, je tomu skutečně tak! Finanční kompenzace za zpožděný nebo zrušený let, kterou stanovuje směrnice EU, může být až 600 € na osobu (tedy přes 15 000 Kč), což odpovídá například ceně letenky na Filipíny. Jak to funguje?

Zpoždění letu

Pokud má váš let na svém příletu více než 3 hodiny zpoždění a zpoždění nebylo způsobeno mimořádnou okolností (počasí, stávka na letišti, politické nepokoje v zemi), máte nárok na odškodnění, které stanovuje nařízení Evropské unie. Výše odškodnění se určuje podle toho, kam letíte.

  • 250 € - pokud letíte blíže než 1500 km (např. Praha – Řím, Praha – Barcelona)
  • 400 € - pokud letíte od 1500 do 3500 km (např. Praha – Ankara, Praha – Káhira)
  • 600 € - pokud letíte dále než 3500 km (např. Praha – Bangkok, Praha – Vancouver)

Odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu jsou povinny vyplácet všechny aerolinky, které sídlí na území EU, případně Norska, Islandu a Švýcarska, nebo z Evropy odlétají.

Ověřte si zdarma, zda máte nárok na odškodnění

Zrušení letu

Odškodnění za zrušený let je přibližně stejně vysoké, jako kompenzace za zpoždění. Získat můžete 250, 400 nebo dokonce až 600 €. Dopravce je navíc povinen vám vrátit peníze za letenku.

Nárok na finanční kompenzaci vám nevzniká pouze ve chvíli, když je váš let zrušen dříve než 14 dní před odletem, nebo když vám dopravce nabídne jinou přijatelnou variantu letu (například o hodinu později jiným letadlem).

Ověřte si zdarma, zda máte nárok na odškodnění

Jak odškodnění získat? Máte 2 možnosti

  1. Žádejte sami leteckou společnost o odškodnění.
  2. Předejte případ naší společnosti, která pouze za provizi vše vyřídí za vás. Žádné poplatky u nás neplatíte. Více informací ZDE.

ZADAT LET K POSOUZENÍ