Právo na vaší straně

Kdy vzniká nárok na odškodnění při nouzovém přistání letadla?

12.8.2019

RADY A TIPY

Nárok na odškodnění při nouzovém přistání letadla vzniká pouze za určitých okolností. Odškodnění může dosáhnout až 600 € na osobu.

Kdy vzniká nárok na odškodnění?

Při nouzovém přistání letadla, které bylo zapříčiněno technickou závadou, mohou mít cestující nárok na odškodné. Nutnou podmínkou, která musí být pro vznik nároku splněna, je zpoždění letu o minimálně 3 hodiny, a navíc musí mít letecký dopravce sídlo v rámci EU, Norska, Islandu a Švýcarska, nebo musí z těchto území odlétat.

Pokud jsou podmínky splněny, pak mohou cestující získat odškodné ve výši 250 až 600 €. Cestujícím vzniká nárok na finanční kompenzaci dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU.

Technickou závadou se rozumí například poškozený motor, nefunkční klimatizace či topení v letadle, přičemž k závadě může dojít i během letu.

Kdy nevzniká nárok na odškodnění?

Porucha však nesmí být zapříčiněna střetem s cizím tělesem. Pokud by tedy došlo k poškození letadla například při startu kvůli nárazu do cizího předmětu na vzletové dráze, pak by nárok na odškodnění při nouzovém přistání cestujícím nevznikl a jednalo by se o tzv. mimořádnou okolnost.

Za mimořádnou okolnost, kvůli které může dojít k nouzovému přistání, lze považovat i nasátí ptáka do motoru letadla.

Jaká je výše odškodnění?

Výše odškodnění se v případě splnění nutných podmínek odvíjí hlavně od délky cesty. Při letech do 1500 kilometrů mají cestující nárok na 250 euro na osobu, při letech do 3500 kilometrů 400 euro a nad 3500 kilometrů pak 600 euro. Odškodnění lze v rámci České republiky vymáhat až 3 roky zpětně.

Jak situaci řešit?

Pokud během letu došlo k technické závadě, kvůli niž byl let zpožděn o více než 3 hodiny na příletu, rádi vám pomůžeme získat odškodnění. Stačí jen vyplnit online formulář a nechat váš případ zdarma a nezávazně posoudit spolupracujícím právníkem.

Zadat let k posouzení