Právo na vaší straně

Poničily vám výmoly na silnici auto?

6.4.2018

RADY A TIPY

České silnice jsou v žalostném stavu a problémy nastávají zejména po zimním období, kdy se počet výtluků zdvojnásobí. Pokud řidič najede do nečekaného výmolu na silnici, může dojít k poškození kola či jiné části vozidla. V případech, kdy jsou na vině právě výmoly na komunikaci, však může řidič žádat odškodnění a má na to hned dva způsoby.

Po kom chtít odškodnění?

U pojištěného auta může majitel vozidla získat peníze z havarijního pojištění. Zamítla nebo krátila pojišťovna pojistné plnění?

Kompenzaci lze požadovat i po majiteli dotyčné silnice, což bývá nejčastěji obec, kraj nebo stát. Žádosti odškodnění řeší Ředitelství silnic a dálnic.

Co lze žádat po majiteli komunikace?

Poškozený majitel vozidla může v první řadě žádat proplaceni faktury za opravu vozidla, dále pak úhradu vynaložených nákladů, které jsou s poškozeným vozidlem spjaty.

Oprava škody na autě však není tím jediným, co lze vymáhat. Pokud například kvůli poškození automobilu z důvodu výmolu na silnici nemůže řidič odjet na plánovanou dovolenou, lze získat odškodné a finanční náhradu například za propadlé ubytování.

Kdy je majitel komunikace chráněn?

Pozor si řidič musí dát na situace, ve kterých je majitel vozovky chráněn.

O JAKÉ SITUACE SE JEDNÁ?

  • v případě řádného označení vozovky výstražnou dopravní značkou „Nerovnost vozovky“
  • pokud bylo možné výtluk na silnici předvídat
  • jestliže rychlost vozidla nebyla přizpůsobena stavu silnice

Zejména poslední dva body mohou být sporné, proto vždy záleží na konkrétní situaci.

Důležitá je dokumentace

Mnoho řidičů zapomíná, že aby bylo možné žádat odškodnění za škodu způsobenou za výtluky na silnici, je potřeba dokázat, že auto bylo tímto způsobem poškozeno.

JAKÉ DŮKAZY POŘÍDIT?

  • Důležité jsou zejména fotografie či videa přímo z místa nehody. Je vhodný zdokumentovat nejen samotný výtluk na silnici, ale i poškození automobilu a celé okolí, aby pojišťovna či majitel komunikace nemohli namítat, že se škodná událost stala jinak a jinde.

  • Dále je vhodné mít k dispozici svědky. Mohou jimi být jak spolucestující, tak jiní řidiči, kteří u nehody zastavili. Svědectví případně může podat také přivolaná policie či pracovníci asistenční služby pojišťovny. Je proto vhodné si na všechny vždy vzít kontakt.

Nechtějí škodu proplatit?

Jestliže pojišťovna nebo majitel komunikace odmítá neprávem škodu proplatit, obraťte se na nás! Pokud to bude v našich silách, pomůžeme vám peníze za poškozené vozidlo získat.

CHCI ZÍSKAT PENÍZE ZA POŠKOZENÉ VOZIDLO