Právo na vaší straně

Reklamovat můžete i papouška, krmivo pro psy nebo špatnou práci veterináře

12.4.2017

RADY A TIPY

Chvíle štěstí a radosti po koupi domácího mazlíčka může rychle vystřídat období starostí. Pokud ale někdo vašemu zvířeti způsobí újmu, zaviní jeho smrt nebo pokud ho zakoupíte se skrytou nemocí, máte právo na odškodné.

Například při poranění musí viník nahradit náklady na léčbu zvířete a případně náhradu ušlého zisku, který by mohl vzniknout třeba z mláďat. Při usmrcení zvířete je třeba uhradit hodnotu zvířete a ušlý zisk, v některých případech dokonce i odškodnění za citovou újmu majitele. Tyto tři případy právě řeší soud.

Krmivo usmrtilo štěňata

Chovatelka psů a provozovatelka chovatelské stanice nakoupila od soukromníka krmivo pro své psy a podala je čtyřem svým štěňatům. Postupně se ale třem z nich udělalo špatně a dvě musela být veterinářem utracena. Majitelka nechala povést pitvu mrtvých štěňat a ta prokázala, že příčinou smrti byla bakterie, která vzniká v syrovém a špatně zpracovaném mase.

Majitelka se obrátila na společnost Vaše nároky.cz a požaduje odškodné za vynaložené náklady, hodnotu utracených štěňat a nemajetkovou újmu za poškození reputace chovatelské stanice. Celková výše požadovaného odškodnění se vyšplhala na sto tisíc korun.

Papoušek s chronickou chorobou

Žena zakoupila od chovatele pár papoušků, každého za třináct tisíc korun. Samec ovšem týden po převzetí uhynul. Majitelka se pokoušela u chovatele uplatnit reklamaci a nechala pro tento účel vyhotovit pitevní zprávu Státního veterinárního ústavu. Ta potvrdila, že úhyn zvířete nezpůsobila majitelka, ale chronická choroba v pokročilém stádiu, se kterou byl papoušek už zakoupen.

Majitelka se obrátila na spolupracujícího advokáta ze společnosti Vaše nároky.cz a ten po neúspěšném pokusu o domluvu předal případ soudu.

Úhyn psí šampionky

Fena novofundlandského psa byla hvězdou chovné stanice a získávala jedno ocenění za druhým. Když náhle zkolabovala, odvezli ji majitelé na veterinární kliniku, kde jí bylo zjištěno vnitřní krvácení. „Požadovali jsme, aby fence byla podána krevní transfuze od jednoho z jejích potomků, kterého jsme na klinice měli s sebou. Veterinář to odmítl a fenku začal operovat až po našich opakovaných urgencích. Během operace ale fenka zemřela,“ popisuje majitelka.

Majitelka si nechala si vypracovat znalecký posudek, který potvrdil, že fena zemřela pochybením veterináře. Klinika pochybení odmítla, a proto se majitelé obrátili na společnost Vaše nároky.cz, který požaduje odškodnění u soudu. To se vyšplhalo až na jeden milion korun, kromě hodnoty psa a výdajů za operaci totiž obsahuje i ušlý zisk za následující tři roky života, kdy fenka mohla porodit štěňata a vyhrávat soutěže.

RADY:

  • Pokud máte podezření, že došlo k pochybení veterináře, je dobré se nejdříve poradit s jiným veterinářem, zda bylo postupováno standardním způsobem a jestli nebylo možné postupovat lépe. Rozhodující je ale nakonec vždy znalecký posudek, případně výsledek pitvy.

  • Jestliže se domníváte, že zvíře uhynulo v důsledku chronické choroby, poraďte se s veterinářem a nechte provést pitvu, která vaši domněnku podpoří. Následně se obraťte s reklamaci na prodejce.

  • V případě, že zaviněním jiné osoby došlo k ublížení na zdraví vašeho mazlíčka, máte nárok požadovat odškodnění. Může se jednat například o zkažené krmivo nebo třeba pokousání jiným psem.

Chcete žádat odškodnění? Zadejte váš případ k posouzení zdarma.

ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ ZDARMA