Právo na vaší straně

Škoda na vozidle způsobena výtluky na silnici

26.2.2016

RADY A TIPY

Stát se to může každému. V následujícím textu se proto dočtete, jaké máte možnosti a jak postupovat, když se tato nemilá událost přihodí právě Vám.

Pokud jste si poškodili vozidlo kvůli výtlukům na silnici, máte dvě možnosti. V případě, že máte havarijní pojištění, můžete se obrátit na svou pojišťovnu, která by Vám měla vyplatit náhradu škody. V zásadě je takovéto plnění součástí běžného havarijního pojištění, vždy však záleží na konkrétní smlouvě. Pokud se s nárokem na odškodnění opravdu rozhodnete obrátit na pojišťovnu, dejte si pozor na krácení pojistného plnění, které je v poslední době praktikováno čím dál častěji.

Jestliže havarijní pojištění nemáte, máte možnost obrátit se na vlastníka komunikace. Ten má navíc (na rozdíl od pojišťoven) povinnost hradit veškerou vzniklou škodu, která Vám jako majiteli vozidla vznikla, tudíž nejen skutečnou škodu na vozidle, ale i například kompenzaci za odtah vozidla, ušlý zisk nebo třeba zmeškaný let.

Majitel komunikace se však v jistých případech může odpovědnosti za škodu zprostit. Argumentovat může tím, že výmoly na vozovce byly řádně označeny, nebo že změna povrchu byla způsobena nepředvídatelnými vnějšími vlivy a v jeho silách nebylo možné tuto závadu odstranit. Nicméně si lze představit i situace, kdy by upozornění dopravní značkou nebylo dostatečné nebo by bylo možné závadu způsobenou vnějšími vlivy zmírnit, ale majitel komunikace by tak neučinil. V takovém případě by vlastník silnice byl povinen škodu uhradit.

Aby Vaše šance na úhradu škody byla co nejvyšší, je nutné místo nehody pečlivě zdokumentovat. Nejlepším postupem je udělat fotodokumentaci, a to nejen poškozeného vozu, ale i závady vozovky a jejího okolí. Dále je vhodné zajistit případné svědky události. Kromě spolujezdce, či náhodného kolemjdoucího může jako svědek posloužit i pracovník asistenční služby nebo přivolaný policista. Jestliže budete chtít uplatňovat škodu po pojišťovně na základě Vašeho havarijního pojištění, není nutné k události volat příslušníky policie. Pokud ovšem budete požadovat zaplacení po jiném subjektu, je zápis policie v podstatě nutností.

V případě, že se se pojišťovna u Vašeho případu dopustí krácení pojistného plnění, nebo že s Vámi vlastník vozovky o náhradě škody není ochoten diskutovat, obraťte se na nás.

Naši spolupracující advokáti se v této problematice široce orientují a udělají vše proto, aby Vám získali nejvyšší náhradu škody, na jakou máte právo.