Právo na vaší straně

Úrazy na chodníku – jak správně postupovat, jestliže chcete získat odškodnění

26.2.2016

RADY A TIPY

V následujících několika bodech se dozvíte, jaké informace zajistit, aby mohl být Váš nárok na odškodné při zranění na chodníku uznán.

Místo - Jedna z nejdůležitějších věcí je vědět co nejpřesněji, kde se škodná událost stala. Pro přiznání nároku na náhradu škody může být totiž podstatné, na jaké komunikaci k události došlo.

Čas - Měli byste také znát přesný čas, kdy ke zranění došlo. Často se zjišťují podmínky, které škodě předcházely, a které byly v daném momentě.

Popis prostředí - Pro posouzení případu je nezbytný precizní popis prostředí: jak moc sněžilo, kolik bylo napadaného sněhu, jaké bylo množství ledu, zda a kde byl posyp, jaké nerovnosti byly na povrchu atd.

Svědci - Čím více svědků škodné události, tím lépe. Ideální je na místě požádat o kontakt ty, kteří Vám v danou chvíli pomáhali, později se na ně totiž budete moci obrátit.

Obrazová dokumentace - Většina z nás již nyní vlastní mobilní telefon s fotoaparátem, na který je možné prostředí, kde se úraz stal, zachytit. Pokud však tuto vymoženost nemáte, doporučujeme, abyste zkontaktovali někoho, kdo může nějaký fotoaparát na místo donést. Obrazová dokumentace je totiž jeden z nejzásadnějších důkazů škodné události. Doporučuje se například přivolat městkou policii, která nejen pomůže se zdokumentováním případu, ale její příslušníci mohou posloužit také jako svědci. Stejně tak svědky mohou být členové záchranné služby, kteří vás na místě ošetřili nebo zajistili převoz do nemocnice.