Právo na vaší straně

Zpožděné zavazadlo – co dělat, když mi nepřiletí kufr?

6.6.2019

RADY A TIPY

Museli byste mít nervy ze železa, aby vás v cizím prostředí na dovolené zpožděný kufr nevykolejil. Pro každý případ jsme shromáždili všechny informace, které potřebujete ke zpožděnému zavazadlu vědět.

Kdo za zpožděné zavazadlo zodpovídá?

Odpovědný za zpoždění, poškození, či dokonce ztrátu vašeho zavazadla je vždy letecká společnost, která operovala let.

Co dělat?

Pro hladký průběh finanční kompenzace musíte:

  • přímo na letišti vyplnit Property Irregularity Report, tzv. PIR, což je speciální protokol o nepravidelnosti při přepravě zavazadel,
  • písemně do 21 dní od převzetí zpožděného zavazadla odeslat na adresu leteckého dopravce reklamaci zpožděného zavazadla,
  • pečlivě uschovat všechny účtenky od nezbytných hygienických potřeb a ošacení, které jste si kvůli zpožděnému zavazadlu museli zakoupit.

Bez těchto kroků bude vymáhání odškodnění velmi složité!

Na co mám nárok?

Dopravce je povinen:

  • dopravit zavazadlo na adresu, kterou mu uvedete, a to na jeho náklady,
  • proplatit klientovi veškeré zakoupené nezbytně nutné věci, bez kterých se neobejdete, a to na základě doložených účtenek – jde zejména o hygienické potřeby a nezbytné ošacení.

POZOR: za nezbytné náklady se většinou nepovažuje drahá elektronika, šperky nebo třeba značkové oblečení.

Kdy se ze zpožděného zavazadla stává ztracené?

Čekat na zpožděné zavazadlo však nelze donekonečna, proto je po 21 dnech zpožděné zavazadlo automaticky považováno za ztracené.

Co když dopravce nespolupracuje?

Jediné, co může dopravce zbavit odpovědnosti za škodu způsobenou zpožděným zavazadlem, je nějaká okolnost, kterou přímo dopravce nemohl nijak ovlivnit. Ve většině případu by vám však dopravce měl vzniklé náklady za zpožděné zavazadlo proplatit.

Pokud jste si i vy museli projít výše popsanými nepříjemnosti, a nakonec jste žádnou kompenzaci neobdrželi, neváhejte se obrátit Vaše nároky.cz a zadat si případ jednoduše ONLINE. Posouzení nároku je zcela zdarma.

zadat případ online