Zdraví: Jak a kdy uplatnit nárok na bolestné při úrazu ve škole?

Odškodnění za úraz ve škole

Dobrý den, chci se zeptat, jak uplatnit bolestné při úrazu ve škole, zda má smysl žádat školu o bolestné a zda učitel, který zapisuje úraz, může žákovi říci, že to je jeho vina. Dcera měla Sportovní aktivity a jelikož je mají společné s chlapci, a šatnu společnou, šla se se spolužačkou převléci na toaletu. Spolužačce spadla 20kč. mince za radiátor a holky chtěly peníze vyndat. Ve škole mají těžké, volně stojící radiátory. Mají tam upozornění, že nemají radiátory nadzvedávat. Nicméně holky radiátor chtěly odsunout, aby peníze vyndaly. Dceři se radiátor převrátil na nohu, na nárt. Nemohla na nohu stoupat, tak mi volala a já jí odvezla na pohotovost. Dělali jí RTG a bylo to jen pohmožděné, dostala bandáž a berle. Týden nechodila do školy. Učitel úraz zapsal a řekl, že to nebude nijak dál řešit, že si to zavinila sama. Prosím vás o váš názor. Děkuji T.

Dobrý den,

Vaše dcera by mohla mít nárok na odškodnění a nemajetkovou újmu za úraz ve škole.

Škola není odpovědna nahradit škodu, pokud žák porušil právní nebo ostatní předpisy, nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a zdraví, ačkoliv s nimi byl seznámen, tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody nebo nemajetkové újmy.

Zčásti se může škoda zprostit náhrady škody nebo újmy, pokud škoda vznikla proto, že si žák počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování, a ačkoliv neporušil předpisy nebo pokyny, jednal lehkomyslně, protože si musel vzhledem ke svým zkušenostem být vědom, že si může způsobit újmu na zdraví.

Zpět do Zdraví