Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené před ukončením pracovního poměru

Dovolená

Dobrý den.Rád bych se zeptal,jestli mě může zaměstnavatel dva týdny před koncem pracovní smlouvy,ve výpovědní lhůtě nařídit abych dál chodil do práce,když mám ještě dva týdny dovolené?Chce mě ji proplatit a já nechci.Rád bych dovolenou vyčerpal poslední dvy týdny před ukončením prac.poměru.Děkuji za odpověd,Hyrš.

Dobrý den,

dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Při určení rozsahu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance, a z toho důvodu se domníváme, že Vám zaměstnavatel dovolenou před ukončením PP umožnit nemusí (jelikož mu to např. neumožňují provozní důvody), ale musí vám v případě skončení PP podle ust. § 222 odst. 2 zákoníku práce vyplatit náhradu mzdy nebo platu za tuto nevyčerpanou dovolenou.

Případně zákoník práce v ust. § 221 umožňuje, aby si i v případě skončení pracovního poměru mohl zaměstnanec za stanovených podmínek dovolenou po skončení dosavadního pracovního poměru – již v novém zaměstnání. Dosavadní a nový pracovní poměr na sebe musejí bezprostředně navazovat. O převedení dovolené musí zaměstnanec požádat a zaměstnavatelé se musejí dohodnout.

S pozdravem,