Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené za státní svátek

Státní svátek

Dobrý den,je možné,aby zaměstnavatel místo proplácení státních svátku(jako byly velikonoce) sebral dny z řádné dovolené.Manželka pracuje od neděle do čtvrtku a zaměstnavatel jí sebral 2 dny dovolené(velký pátek a vel. pondělí)?A může neplatit za práci v neděli jako přesčas?Manželka má fixní mzdu.Děkuji moc za odpověd

Vážený pane,

podle zákoníku práce, připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené. V případě, že vaše manželka pracuje i o svátku, náleží jí plná výše mzdy plus náhradní volno za odpracovaný svátek, popř. příplatek ve výši průměrné mzdy místo náhradního volna. Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Zde je tedy otázka, jak je tento příplatek upraven ve smlouvě, popř. v interním předpisu zaměstnavatele.