Pracovněprávní nároky: Čerpání nemocenských dávek s pobíráním invalidního důchodu

Nemocenské dávky

Pobírám invalidní důchod. Zároveň pracuji ve státní správě na plný pracovní úvazek. Nastupuji na plánovanou operaci. Mohu čerpat u svého zaměstnavatele nemocenské dávky zároveň s pobíráním invalidního důchodu? Po jakou maximální dobu mohu čerpat tyto nemocenské dávky?

Dobrý den,

Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního či druhého stupně (do 31. prosince 2009 částečného invalidního důchodu) při současném výkonu výdělečné činnosti nemá vliv na nároky z nemocenského pojištění. Poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu třetího stupně (do 31. prosince 2009 plného invalidního důchodu) mají právní úpravou do určité míry omezeny nároky na nemocenské, neboť je zohledněn fakt, že jejich zabezpečení je zajištěno především pobíráním důchodu. Poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu prvního a druhého stupně mají stejnou podpůrčí dobu pro nárok na nemocenské jako ostatní zaměstnanci, tj. nejdéle do uplynutí 380 kalendářních dnů od vzniku pracovní neschopnosti (s případnými zápočty předchozích období pracovní neschopnosti). Pracující poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu třetího stupně mají nároky na nemocenské omezeny ve stejném rozsahu jako poživatelé starobních důchodů. Jejich podpůrčí doba činí nejdéle 70 kalendářních dnů při jedné pracovní neschopnosti a současně nejdéle 70 kalendářních dnů v rámci jednoho kalendářního roku.