Pracovněprávní nároky: Dohoda o ukončení PP z organizačních důvodů

Ukončení pracovního poměru Nemocenská

Dobrý den. V době nemocenské (trvá od 1.5.- 31.7. ), mi dal zaměstnavatel k podpisu - Dohoda o ukončení pracovního poměru ke dni 1.8. V dohodě je napsáno, že je to ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů. Ještě jsem ji nepodepsala. Je tato dohoda platná, když den po ukončení nemocenské je dnem ukončení prac. poměru? A je možné mít podepsanou dohodu v době nemocenské? Mám nárok na 2 měsíční odstupné (prac. poměr trvá 18 měsíců )? Děkuji za odpověď S. Mažgutová

Dobrý den,

Výpověď od zaměstnavatele není možné dostat v tzv. ochranné době (tedy například při pracovní neschopnosti). Tato ochranná doba se však nevztahuje na výpověď danou zaměstnavatelem pro organizační změny (§54 ZP).

Dohodu o rozvázání pracovního poměru můžete podepsat. Nárok na odstupné máte ze zákona pouze v případě, že dostanete od zaměstnavatele výpověď.

Pokud byste chtěla požadovat odstupné při uzavření dohody, doporučuji to výslovně ujednat v té dohodě, a zároveň by v dohodě měl být uveden důvod ukončení pracovního poměru. Podle současné judikatury to však již není nezbytné, výše odstupného se pak určuje podle §67 ZP.