Pracovněprávní nároky: Doprovod přítele na chirurgický zákrok

Lékař

Dobrý den,chtěla bych se zeptat , budu doprovázet přítele na chirurgický zákrok. Mohu si zažádat o paragraf na ten den? Děkuji. Vladka

Dobrý den,

zažádat si můžete, záleží ovšem na tom, zda Vám zaměstnavatel vyhoví. Dle zákona musí zaměstnavatel zaměstnanci umožnit doprovod rodinného příslušníka k lékaři i v pracovní době, pokud je doprovod nezbytný a vyšetření či lékařský zákrok se nemohl uskutečnit v jinou dobu, než tak, že zasahuje do pracovní doby. Za doprovod dítěte, manžela či manželky, rodiče či prarodiče dokonce náleží zaměstnanci náhrada mzdy. Pokud se však jedná o přítele, zákon se na tuto situaci bohužel nevztahuje.

S pozdravem Vaše nároky.cz