Pracovněprávní nároky: Firma rozvazuje kontrakt s agenturou

Nárok na odstupné

Dobrý den, pracuji pod agenturou již 4 roky, smlouva na dobu určitou, vždy na 1 rok, smlouva mi končí v lednu 2019. Firma, kde celou dobu pracuji rozvazuje s agenturou kontrakt a to k 15. prosinci 2018. Tudíž v této firmě přijdu o práci. Bylo mi nabídnuto od agentury ukončení pracovního poměru dohodou, ale bez udání důvodu, tak jsem to nepodepsal. Mám nárok na odstupné v tomto případě, vzhledem k tomu že od 15.prosince nebudu mít práci? Co když mi do té doby nedají ani výpověd, do které se důvod už uvést musí, čímž bych měl nárok už na odstupné a budou jen čekat než uplyne doba do konce ledna, do kdy mám smlouvu ( přestože nebudu mít od 15. prosince do konce ledna možnost pracovat z výše uvedených důvodů), jak bych měl v takovém případě postupovat, abych se onoho odstupného domohl. Děkuji

Dobrý den,

pokud by Vám Agentura dala výpověď, tak samozřejmě nárok na odstupné máte. Pokud byste ukončil pracovní poměr dohodou bez udání důvodů, pak nárok na odstupné nevzniká. Důvodem pro odstupné je:

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

Tyto důvody pak musí být uvedeny. Pokud by se Agentura rozhodla nedávat Vám další práci a počkat, dokud Vám nevyprší pracovní smlouva, pak by Vám stejně měli zaplatit mzdu podle Vaší pracovní smlouvy za toto období (15.12.-31.1.), jelikož jste stále byl jejich zaměstnancem.

Jelikož je odstupné institut, který má zaměstnance chránit před nečekaným ukončením pracovního vztahu, tak není možné se ho ‚domoci‘ v jakémkoliv případě.

S pozdravem,