Pracovněprávní nároky: Je zaměstnavatel povinen po úmrtí manžela proplatit jeho zbývající dovolenou?

Dovolená

dobrý den je zaměstnavatel povinen po úmrtí manžela proplatit jeho zbývající dovolenou děkuji za odpověď

Dobrý den,

smrt zaměstnance znamená i automatický zánik pracovněprávního vztahu z důvodu nutnosti osobního výkonu závazku, který dále nepřechází. Co však dle § 328 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v zásadě přechází, jsou peněžitá práva zaměstnance, a to až do výše trojnásobku průměrného měsíčního výdělku zemřelého zaměstnance.

Nebyl-li tedy kdy ke dni skončení pracovněprávního vztahu vyčerpán celý nárok na dovolenou, na kterou zaměstnanci vzniklo právo, je zaměstnavatel povinen tento zbylý nárok zúčtovat ve prospěch pozůstalých osob. Mzdová a platová práva z pracovněprávního vztahu tak přecházejí postupně na manžela, děti a rodiče, jestliže s ním žili v době smrti ve společné domácnosti.