Bydlení: Koupili jsme byt, bývalá nájemkyně se odmítá odstěhovat

Pronajatý byt Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, mam dotaz ohledně koupě bytu. Koupili jsme byt, v červenci byl na nás přepsány na katastru nemovitostí. Bývalý majitel tam měl najemkyni s tím že dostala výpovědní lhůtu, která končila na konci července. Bohužel paní se neodstehovala. Po dalším naléhání ze bude mít byt až koncem září jsme ji tam nechali, protože jsme ji nijak nemohli dostat pryč. Teď je už skoro listopad a paní tam stále je. Nájemní poplatky platil bývalý majitel protože dosud neproběhl předávací protokol, který jsme nechtěli dokud nebude paní pryč aby všechny závazky za ní platil bývalý majitel když nebyl schopný ji z bytu dostat. Jenže od září není nic zaplaceno. Tím pádem porušuje povinnosti z kupní smlouvy, kde stojí že být předá bez dluhu a s žádnou osobou s trvalým bydlištěm. Chtěla bych se zeptat jak je to s odstoupení kupní smlouvy když jsme si brali hypotéku. Jaké tam jsou pokuty? Jak to chodí? Co by jsme pro to mohli udělat? Předem děkuji za odpověď Č.

Dobrý den,

odstoupit od smlouvy můžete bez zbytečného odkladu, poruší-li prodávající smlouvu podstatným způsobem. Podstatným je takové porušené smlouvy, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala.

Vzhledem k tomu, že ve Vašem případě máte ve smlouvě uvedeno, že předá byt bez osob s trvalým bydlištěm a při sjednávání smlouvy jste s protistranou mluvili o předání bytu až po odstěhování nájemce, pravděpodobně se jedná o porušení podstatným způsobem.

Co se týče Vaši hypotéky. Dané podrobnosti naleznete ve Vaší hypoteční smlouvě nebo v obchodních podmínkách poskytovatele Vaší hypotéky. Obvykle Vám hypoteční smlouva umožňuje najít jiný byt s podobnou cenou a v hypoteční smlouvě by se jenom přepsal údaj o tomto bytě a zástava. Banky si za tento úkon zvyknou účtovat „drobný“ poplatek v řadech několik tisíců.

Zpět do Bydlení