Pracovněprávní nároky: Krácené bolestné plnění

Pracovní úraz

Krácení bolestného Dobrý den, můj výborný kamarád utrpěl pracovní úraz s trvalými následky, kdy inspektorát práce konstatoval, že zaměstnavatel své povinnosti neporušil, následný soud pak konstatoval, že každý z 3členného pracovního týmu se podílel na porušení povinností třetinou. Zaměstnavatel je pojištěn, takže za něj bude náhrady plnit pojišťovna. Ta informovala, že aktuálně vyplatí bolestné pokrácené o 30%. Má pojišťovna právo na krácení? Děkuji mnohokrát P. Š.

Dobrý den,

jelikož byla spoluúčast vyměřena na 30 %, pak se zaměstnavatel, resp. pojišťovna v tomto rozsahu zprostila povinnosti nahradit škodu a nemajetkovou újmu, a to ve všech případech (ať už se jedná o bolestné nebo o doplatek do výše průměrné mzdy). Krácení je tedy oprávněné.