Pracovněprávní nároky: Krácení dovolené

Dovolená

Pracuji jako neonatologická sestra v nemocnici na zkrácený úvazek 0,7 od roku 2016. Od 4.4.2018 do 31.10.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel poskytuje na 0,7 úvazku 12 dnů dovolené za rok, po ukončení PN mi byla vypočítána zůstatková dovolená 4 dny. Odpracuji tento rok celkem pět měsíců (52 směn). Zaměstnavatel, ale oponuje tím, že neodpracuji 60 dnů, ale neměl by se krátit počet odpracovaných dnů k úvazku, když na plný úvazek je dovolené 18 dnů a já na 0,7 úvazek mám 12 dnů? Děkuji za odpověď.

Dobrý deň,

nakoľko nemáme k dispozícií Vašu pracovnú zmluvu je ťažké, presne posúdiť na čo máte nárok. Obecne platí, že zamestnancovi vzniká právo na dovolenku za kalendárny rok pri odpracovaní 60 dní. V prípade, že zamestnanec neodpracuje 60 dní, prislúcha mu podľa § 214 ZP dovolenka za odpracované dni vo výške dvanástiny dovolenky za každých odpracovaných 21 kalendárnych dní.

To či je jeden pracovný deň 8 alebo 4 hodinový nehrá rolu, minimálna dĺžka 60 dní, ktoré musí zamestnanec odpracovať sa preto nekráti ani pri skrátených úväzkoch.

S pozdravom,