Pracovněprávní nároky: Lékařský zákrok v pracovní době a nárok na náhradu mzdy

Lékař Náhrada mzdy

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem, zaměstnanec pracuje jako steward ve vlaku. V pracovní době musí absolvovat specializovaný zákrok u zubního lékaře v místě bydliště, tento zákrok lékař provádí pouze v pátek a termín je tedy pevně stanoven. Lékař tedy určil konkrétní termín a konkrétní hodinu ve 12 hod. Zaměstnanec dopředu oznámil návštěvu lékaře. Zaměstnavatel zaměstnanci sdělil, že nemá nárok na náhradu mzdy jako zaměstnanec směnného provozu a bude mu psána absence. Ošetření zasahuje do pracovní doby, kdy zaměstnanec měl jet obvyklou trasu z jednoho místa do druhého, z jednoho konce republiky na druhý a zpět, z Opavy do Prahy a zpět, brzo ráno, návrat po 16 hodině. Zákrok je stanoven na 12 hod. Není tedy možné zákrok provést mimo pracovní dobu. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Reháková ¨

Dobrý den,

zubní lékař nemá povinnost provést zákrok mimo pracovní dobu svého klienta. Je to pouze na jejich domluvě. Možností je, že by si steward vzal na den zákroku dovolenou. V tomto případě by měl nárok na náhradu ve výši 100 % z průměrného výdělku.