Pracovněprávní nároky: Mám nárok na 13tý plat po podání výpovědi?

Ostatní

Dobrý den. Chystám se podat výpověd dnes, abych stihnul výpovědní lhůtu a od prvního února mohl nastoupit do nového zaměstnání. Nynější zaměstnavatel chce vyplatit v listopadové výplatě třináctý plat ve výši čtyřiceti procent měsíční mzdy. Doneslo se mi, že pokud podám výpověd, nedostanu z třináctého platu nic. Má na toto jednání zaměstnavatel právo, pokud ostatním zaměstnancům bude třináctý plat proplacen?

Dobrý den,

zda máte na „třináctý plat“ nárok vyplývá z Vaší pracovní smlouvy, kolektivního předpisu či, jste-li zaměstnancem ve veřejné správě, z Nařízení vlády č.330/2003 Sb. Bez bližších informací je tedy těžké posoudit. Pokud byly podmínky získání „třináctého platu“ objektivně stanoveny a Vy jste je splnil, není důvodem k odlišnému zacházení mezi zaměstnanci to, že jste podal výpověď a máte na něj právo. Jednalo by se tak o nárokovou složku mzdy. Také je ale možné, že se bude jednat o nenárokovou složku, podmínky nebudou objektivně stanoveny, a zaměstnavatel musí rozhodnout o jejím přiznání podle vlastního uvážení. Poté by nárok nevznikl.