Pracovněprávní nároky: Mohu si prohlídku místo u závodního lékaře zařídit přes mou obvodní lékařku?

Nemoc z povolání

Dobrý den, pracuji v automobilce. Vyrábíme zadní světlomety. Je tam riziko 3 stupně ( karpální tunely ). Jsem tam od 1. března 2018, a už pociťuji bolest a slabost rukou. Dokonce se mi dělají na pravé ruce ( tu používám v práci nejvíce ) modřinky, vždy těsně vedle žil... Řekla jsem to nadřízenému ale jemu to je jedno a dokonce mě dal na výrobní lince na pozici na které je třeba vynaložit maximální sílu. Vydržela jsem to půl hodiny a pak už jsem prostě nemohla, hrozně mě bolely ruce a sotva jsem udržela pití v ruce. Stále to bylo nadřízenému jedno a ještě se mi smál. Měla jsem jít na prohlídku k závodnímu lékaři jelikož jsem měla přejít pod kmen. Bohužel jsem prohlídku nestihla jelikož jsem byla na nemocenské, a už byl další termín pro prohlídku ale já na seznamu nebyla. Když jsem se zeptala nadřízeného, tak se mi smál do obličeje a jen kývl rameny. Co mám dělat? Můžu si tu prohlídku na karpální tunely nějak zařídit přes mou obvodní lékařku, která by mě poslala k danému lékaři co tahle vyšetření provádí? Na 80% vím, že prohlídkou na KT neprojdu. Tím pádem by mě měli dát na pozici kvality nebo skladníka ( takhle to u nás ve firmě chodí ), ale bojím se, že mě vyhodí. Budu mít nárok na bolestné? Co když mě jinde do práce kvůli tomu nevemou? Co pak? Ve většině automobilek musíte mít zdravé ruce. Předem děkuji za radu a odpověď. Alexandra P.

Dobrý den,

na prohlídku k příslušnému poskytovateli pracovnělékařských služeb za účelem posouzení nemoci z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání Vás může vyslat i Váš ošetřující lékař. Pokud by se prokázalo, že Vám vznikla nemoc z povolání, pro kterou byste již nemohla vykonávat stávající práci, musel by Vás zaměstnavatel přeřadit na jinou práci. Pokud by tato byla hůře placena, měla byste nárok na náhradu za ztrátu na výdělku, a to i kdyby pro Vás zaměstnavatel jinou práci neměl a došlo by ke skončení pracovního poměru a Vy byste pracovala u jiného zaměstnavatele. Pokud by se prokázalo, že příčinou další nemožnosti vykonávání Vaší práce byl pracovní úraz, měla byste mimo jiné i nárok na bolestné.

S pozdravem,