Pracovněprávní nároky: Možnosti po ukončení PP z důvodu infarktu

Nárok na odstupné

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak mám postupovat v případě kdy jsem 10měsíců v pracovní seschopnosti po infarktu. Pracovala jsem jako ošetřovatelka koní můj obvodní lékař mi nedoporučje zdravotního hlediska se do zaměstnání navrátit. Toto jsem oznámila zaměstnavateli že pravděpodobně nebudu schopná tuto fyzicky náročnou práci vykonávat dohodl mi termín k posouzení u závodního lékaře.V případě uznání že jsem pozbyla jak má vypadat výpověď mám ji podat sama dohodou s dodatkem nebo mám čekat na výpověď od zaměstavatele mám nárok na odstupné? Zaměstavatel nebude chtít vyplácet a dopředu mi oznámil že výpověď dohodou bez náhrady ! Jaké jsou má práva v tomto případě smlouvu mám na dobu neurčitou a pracuji tam již 5let. Děkuji vám za odpověď Feslová Silvie

Dobrý den,

předpokládám, že závodní lékař vydá posudek podobný Vašemu obvodnímu lékaři. Problém je v tom, že infarkt není klasifikován jako nemoc z povolání, proto se na Vás nebude vztahovat ustanovení ZP o právu na odstupné. V tomto případě by musel zaměstnavatel sám dobrovolně odstupné vyplatit. Primárně je zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou práci odpovídající Vaším možnostem a schopnostem. Pokud byste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu, musíte se shodnout na dni ukončení prac. poměru. V případě výpovědi je ve Vašem případě v celku jedno, kdo ji podá, neboť Vy, jako zaměstnankyně máte právo podat výpověď z jakéhokoliv důvodu, zaměstnavatel (i) z důvodu Vaší zdravotní způsobilosti. Rozdíl je pouze v tom, kdy může být výpověď dána, Pokud ji podáváte Vy, může být podána i v době prac. neschopnosti. Zaměstnavatel ovšem nesmí výpověď dát dříve, než ukončíte vaši prac. neschopnost. U dohody navíc neplatí povinná minimální 2měsíční výpovědní lhůta jako u klasické výpovědi. Je tedy pouze na dohodě s Vaším zaměstnavatelem, kdy prac. poměr ukončíte.