Pracovněprávní nároky: Musím napracovat půl hodiny na oběd při lékařském vyšetření?

Lékařská prohlídka

Dobrý den, mám pružnou pracovní dobu a v práci musím být přítomna od 8:00 do 13:00 . Zaměstnavatel určil přestávku na oběd na rozmezí 10:30 až 13:30. Do práce jsem přišla v 6:00 a odešla k lékaři v 10:00 a již jsem se nevrátila. Napracovala jsem si jednu hodinu, tak abych měla odpracováno 7:5 hodiny včetně návštěvy lékaře. Zaměstnavatel však tvrdí, že si musím napracovat i půl hodiny na oběd,i když jsem přestávku nemohla čerpat, z důvodu lékařského vyšetření. Jedná zaměstnavatel správně? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vyřešení Vaší otázky záleží na tom, jak máte od zaměstnavatele nastaveny práva a povinnosti v pracovní smlouvě, respektive jak máte stanovenou týdenní pracovní dobu. Ustanovení pracovní smlouvy mají přitom přednost, pokud nejsou v rozporu s normami zákona, od kterých není možné se smluvně odchýlit. Zákoník práce přitom stanoví povinnost, až na určité výjimky, přestávku čerpat. Zároveň však platí, že poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby. Pokud tedy máte stanovenou týdenní pracovní dobu napříkald 40 hodin týdně, tedy v průměru 8 hodin/pracovní den, je zaměstnanec povinen odpracovat tuto pracovní dobu navýšenou o délku pracovní přestávky.