Pracovněprávní nároky: Nařízení odpracování státního svátku

Státní svátek

Dobrý den, dnes ráno po skončení noční směny bylo zaměstnancům oznámeno, že podle harmonogramu práce, který vychází ze zákoníku práce máme odpracovat ještě noční směnu navíc připadající na státní svátek. Vím, že přesčas může zaměstnavatel nařídit, nicméně ve svátek by se mělo jednat o vyjímečné případy uvedené v zákoně. Přičemž nám bylo oznámeno, že do práce vlastně nemusíme, ale měli by jsme si to v průběhu měsíce nahradit, nebo si vybrat dovolenou. Podle mého, máme odpracovanou standardní pracovní dobu, a podle zákoníku práce by měla směna navíc být ohlášena minimálně 2 týdny předem. Nejedná se o vyjímečnou situaci. Doufám, že dotaz nebyl moc zmatený. Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro konkrétní posouzení Vašeho problému bychom potřebovali znát konkrétnější informace. Pokud Vámi odpracovaná doba naplňuje stanovenou pracovní dobu, nemůže po Vás zaměstnavatel bezdůvodně práci požadovat. Zaměstnavatel má skutečně povinnost vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Pokud tomu tak není, dopustí se správního deliktu a může mu být uložena vysoká pokuta. Jestliže tedy dle Vašeho názoru dochází k porušování pracovněprávních předpisů, můžete se obrátit na inspektorát práce, který danou záležitost prošetří.