Pracovněprávní nároky: Nárok na odškodnění při pracovním úrazu

Pracovní úraz

Dobrý den, Již 3. Rokem pracuji jako brigádník v servisu na nákladní vozidla. Při vykonávání práce, se mi uvolnil hydraulický lis a udeřil mne do hlavy. Měl jsem tržnou ránu v oblasti levého obočí. Úraz jsem ihned nahlásil. V nemocnici mi to zašili a zprávu jsem předal mistrům v práci, jenže mi bylo sděleno, že bych musel marodit, abych měl nárok na odškodnění. Marodit jsem nechtěl pouze se zašitým obočím, protože teď maturuju a potřebuji chodit do školy. Mám tedy jako brigádnik nárok na odškodnění, když jsem nemarodil ? Děkuji. F.

Dobrý den,

i zaměstnanci pracující „na dohody“ mají nárok na odškodnění v případě pracovního úrazu. V případě pracovní neschopnosti způsobené pracovním úrazem byste měl nárok na náhradu na ztrátu na výdělku, nicméně jelikož jste v pracovní neschopnosti nebyl, nárok Vám nevznikl. Současně ale můžete mít nárok na bolestné, přičemž jeho výši stanovuje praktický lékař v souladu s nařízením vlády č. 275/2015 Sb. lékařským posudkem, který byste měl předložit zaměstnavateli