Pracovněprávní nároky: Nárok na podporu a odstupné při výpovědi

Nárok na odstupné

Po 18 letech jsem dostala výpověď pro nadbytečnost. Dvouměsíční a 3 platy odstupné. Ve výpovědní lhůtě jsem si našla novou práci a docházela jsem ve svém volném čase se zaučovat atp. byla mi přislíbena určitá částka, ale nyní mi byla předložena smlouva o třetinu nižší částka s tím, že pokud bude vše OK bude mi doplácena mimo plat. Později se uvidí. Zajímalo by mne, jak by to bylo finančně, když podepíšu tuto pro mne nevyhovující smlouvu a ve zkušební době si budu hledat jinou práci a v této době dám výpověď. A když nenajdu nahlásím se po měsíci pa úřad práce. Budu mít nárok na podporu, když dám výpověď ve zkušební době bez uvedení důvodu? Jakou formou mi budou vyplaceny odstupné platy?

Dobrý den,

ve zkušební době může jak zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr bez uvedení důvodu s okamžitým účinkem. Podání výpovědi se tedy nejeví jako nejvhodnější prostředek skončení pracovního poměru. Jak v případě podání výpovědi z Vaší strany, tak i v případě okamžitého zrušení ve zkušební době ze strany Vaší i zaměstnavatelovi Vám odstupné příslušet nebude. Ohledně podpory platí následující: V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Podpora Vám tedy náležet při splnění zákonem stanovených podmínek náležet bude, avšak ve snížené výši.