Pracovněprávní nároky: Nárok na proplacení průměrné mzdy u částečného úvazku

Státní svátek

Dobrý den, chci se zeptat, zda platí nárok na proplacení průměrné mzdy i u částečného pracovního úvazku, pokud by měl zaměstnanec pracovat v den státního svátku. Děkuji

Dobrý den,

Nárok na proplacení průměrné mzdy vzniká na základě § 155 odst. 3 zákoníku práce, podle kterého přísluší zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Pokud se tedy jedná o pracovní poměr, založený pracovní smlouvou, na základě které Vám vzniká nárok na mzdu, máte nárok na proplacení mzdy za svátek. V případě, že by však šlo o dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, na základě které by Vám vznikl nárok na odměnu z dohody, uvedený paragraf by se na Vás nevztahoval a nárok na proplacení by nevznikl.