Pracovněprávní nároky: Nárok na proplacení státních svátků

Státní svátek

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem s dítětem na paragrafu a ten mi skončí 23.12., mám nárok na proplacení státních svátku 24.12., 25.12. a 26.12. Za odpověď děkuji. S pozdravem S.

Dobrý den,

pokud jste s dítětem „na paragrafu“, tedy čerpáte ošetřovné jako dávku nemocenského pojištění, do 23. 12., nemáte nárok na proplacení svátků v rámci dávky, ale pravděpodobně Vám vznikne nárok na proplacení státních svátků na základě zákoníku práce § 115 odst. 3, podle kterého přísluší zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.