Pracovněprávní nároky: Nárok na stravenky

Nárok na stravenky

Potřebovala bych informaci o nároku na stravenky. Zaměstnavatel poskytuje stravenky. Zaměstnanec pracuje na 1/2 úvazek. Má stanovenou pevnou pracovní dobu. Často však odpracuje pouze 2hodiny z důvodu návštěvy lékaře. Dobu strávenou u lékaře nenapracovává. Má v daný den nárok na stravenku. Děkuji za odpověď

Předně je třeba uvést, že stravenka je dobrovolným plněním ze strany zaměstnavatele (tzv. benefitem) a není na ni tedy (na rozdíl od jakékoli části mzdy či náhrady mzdy) právní nárok, zaměstnavatel tedy může sám stanovit podmínky pro poskytování stravenek. Zaměstnavatel nicméně stravenky zaměstnancům poskytuje obvykle tak, aby je mohl daňově uplatnit jako svůj náklad. To je však možné pouze v případě, kdy je zaměstnanec v práci během pracovní směny přítomen po dobu alespoň 3 hodin. V případě, kdy tedy zaměstnanec odpracuje méně, zaměstnavatel stravenku obvykle neposkytne.