Pracovněprávní nároky: Neoprávněná výpověď pro nadbytečnost

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den,chci se zeptat,11.3.2016 se mi stal pracovní úraz,který vyšetřili a uznali 100 procent vína organizace.Léčba a rehabilitace stále trvá,v březnu ale mi končí dávky nemocenské a zaměstnavatel mi chce dát výpověď z organizačních důvodů,že moje pracovní místo zaniklo a nutí mi výpověď nehledě na to že léčba pokračuje a nechce mi sprostředkovat mimořádnou lékařskou prohlídku aby se náhodou nezjistilo že mám nárok na 12 ti násobek a rentu.Nabízí mi výstupní prohlídku po podepsání výpovědi dohodou a šestinásobek.Dobré že ?. Prostě chce mně vysáčkovat nehledě na to,že vyšetření,léčby a RHC pokračujou.25.3.mi končí dávky,výpověď mají nachystáno k 31.3.a nazdar.Měl jsem PÚ hlavy,mám rok problémy,závratě,porucha stability,bolesti,několikanásobně zhoršený zrak a mám podepsat výpověď pro nadbytečnost ?Prosím poraďte na koho se obrátit.Děkuji.

Važený pane

Zaměstnanec může pobírat nemocenskou v době své pracovní neschopnosti po dobu 380 dnů. Po 180 dnech ovšem musí na lékařskou prohlídku. Jakmile podpůrčí doba skončí, může na Okresní správě sociálního zabezpečení požádat o její prodloužení. Správa může žádosti vyhovět, ale celková doba strávená na nemocenské v souhrnu nesmí překročit 2 roky, tj. u běžného zaměstnance 380 + 350 dní (celkem 730 dní). Ale pozor! Podpůrčí doba by se krátila o dobu, po kterou byl zaměstnanec nemocný v předešlých 380 dnech!

Výpověď Vám zaměstnavatel nemůže nutit, ani Vám ji dát do doby ukončení Vaší PN. Mohl by tak učinit pouze v případě, že se zaměstnavatel ruší, nebo přemisťuje nikoliv v blízkém místě, což ze zadání nevyplývá. Pokud zaměstnavatele požádáte o mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku, je zaměstnavatel povinen Vás na ni odeslat podle § 55/1 písm. d). Výše odstupného závisí na mnoha faktorech, je možné dostat odstupné od 1-násobku až po 12ti-násobek průměrné mzdy. Záleží, zda Váš úraz bude kvalifikován poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který posudek přezkoumává, jako takový, který Vám zabraňuje dále konat dosavadní práci.

Naše rada tudíž zní, trvejte na mimořádné lékařské prohlídce, pokud by Vám tuto zaměstnavatel neposkytl, obraťte se na oblastní inspektorát práce, na okresní právě soc. zabezpečení si zažádejte o prodloužení neschopnosti, pokud by Vám nebylo vyhověno, žádejte lék. posudek, popř. jej nechte zrevidovat příslušným orgánem.